OTO MOJA HISTORIA TRENOWANIA I NAUCZANIA KARATE

Treningi karate rozpocząłem w roku 1976 w sekcji TKKF Kyokushinkai w Radomiu pod kierunkiem Sensei Ryszarda Szczepańskiego 1 Dan. Miałem wielkie szczęście trenować z najlepszymi wówczas zawodnikami, członkami kadry : Jarosławem Burzyńskim, Eugieniuszem Kieławcem, Waldemarem Witkowskim, Sylwestrem Gołąbkiem i in.

Były to czasy, kiedy lawinowo powstawały wokół dużych miast - pełniących funkcje ośrodków kyokushin karate - sekcje w małych miejscowościach. I tak w roku 1979 zostałem oddelegowany, by nauczać karate w sekcji TKKF w Pionkach. Równocześnie uczestniczyłem w kursie instruktorskim, który w roku 1980 ukończyłem. Był to kurs dwuetapowy. Część pierwsza w Szczecinie była okazją do szerszego spojrzenia na karate. Oprócz wykładów teoretycznych, treningi prowadzili liderzy czołowych szkół karate tamtego okresu: Sensei Andrzej Drewniak 2 Dan i Sensei Jarosław Burzyński 1 Dan – Kyokushin, Sensei Wacław Antoniak 1 Dan Shotokan, Sensei Leszek Puchniarski 1Dan Taekwondo i in. Drugi etap w Sierakowie Wielkopolskim był dopełnieniem wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wśród uczestników tego kursu byli m.in. Krzysztof Borowiec, Janusz Czarniecki, Jurek Motolko.

Prowadziłem również treningi karate w Radomiu. Z satysfakcją mogę dodać, że moi uczniowie z tamtego okresu trenują do dziś pełniąc funcję szefów ośrodków karate w Radomiu : Sensei Konrad Nadrowski 3 Dan Seitedo, Sensei Tomasz Klimaszewski 3 Dan Oyama Karate.

Okres służby wojskowej to wielka przygoda z - karate. Prowadziłem systematyczne treningi, pokazy m.in. dla Polskiej Kroniki Filmowej, a owocem tej pracy było pierwsze miejsce naszej grupy w zawodach z walki wręcz w POW.

W roku 2000 wraz z podległymi mi sekcjami nawiązałem współpracę z liderem OYAMA Karate w Polsce – Shihan Janem Dyduchem 5 Dan. Po okresie intensywnych szkoleń w Krakowie i weryfikacji posiadanego przeze mnie stopnia 1 Dan Kyukushin, zdałem egzamin na 2 Dan Oyama Karate.
Pełniąc funkcje szefa Ośrodka i prezesa powstałego w 2002 roku Bydgoskiego Klubu OYAMA Karate Pałac, byłem inicjatorem wielu zawodów sportowych promujących karate oyama na arenie krajowej i międzynarodowej z Pucharem Europy OYAMA IKF włącznie. Moi uczniowie wielokrotnie startowali w zawodach zajmując czołowe miejsca na podium. Najlepsi ćwiczący pozytywnie zaliczali kolejne egzaminy na wyższe stopnie wtajemniczenia zdobywając mistrzowskie pasy i uprawnienia instruktora sportu oyama karate.
Jako Bydgoski Klub Oyama Karate Pałac daliśmy wiele pokazów promując karate jako alternatywę dla niezdrowych sposobów spędzania czasu oraz dostępną dla wszystkich formę aktywności ruchowej.
Za swoja działalność na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu otrzymałem dwukrotnie nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z okazji 10 lecia Oyama Karate w Polsce odebrałem z rąk Soshu Shigeru Oyamy 10 Dan dyplom za zaangazowanie w rozwój Karate w Polsce, a w roku 2009 z rąk Hanshi Jana Dyduch 8 Dan Nagrodę Główną za promowanie Oyama Karate w kraju i na arenie międzynarodowej.
Jestem nauczycielem dyplomowanym. Ukończyłem AWF w Gdańsku. Posiadam uprawnienia instruktora rekreacji w karate i sportu w oyama karate. Jestem licencjonowanym sędzią kata i kumite w Oyama PFK. Prowadząc systematycznie i nieprzerwanie treningi karate, pracuję również jako nauczyciel w Pałacu Młodzieży (od 1996 roku) i MDK nr 5 w Bydgoszczy.

Od roku 1996 przygotowuję i prowadzę wraz z kadrą letnie obozy treningowo-wypoczynkowe.